כמה זמן לוקח להכין כוס קפה
תארו לכם הפסקה בהצגה, ו-100 איש מתנפלים על בית הקפה ללגום את ספל האספרסו או הקפוצ'ינו שלהם. האם ברבע שעה של הפסקה יספיק הבריסטה להכין את 100 המשקאות. 

kees vander westen

סביר להניח שהתשובה היא לא. כמובן שהתשובה הרבה יותר מורכבת.

להלן סקירה קצרה של זמן הכנת הקפה.

זמן זרימת הקפה במנת אספרסו במכונת אספרסו אמור להיות 25 שניות. (מכונות קפסולות ומכונות ביתיות אוטומטיות מייצרות את האספרסו בזמן קצר יותר) אבל הכנת האספרסו לא מסתיימת בכך יש הרבה זמני ביניים כמו טחינת הקפה.
לפני שנים אחדות השתמשו במטחנות עם מחלק מנות כדי לקצר את זמן הטחינה. (יש עדיין מקומות שמשתמשים במטחנות אלו) היו טוחנים מראש כמות גדולה ואז לוחצים בידית כדי לקבל מנת קפה טחון. היום בהרבה מקומות לא משתמשים במטחנות אלו. המטחנות הקיימות היום בשוק מהירות מאד. מדובר בכ-2 עד 4 שניות לטחינת מנה. (כמובן שאם מדובר במקום שעובד בקצב של כמה ק"ג קפה ביום יש מקום לחשוב על מטחנה עם מחלק מנות)

אבל יש פעילויות נוספות הדורשות זמן קצר כגון דחיסה, ניקוי הידית, ניקוי הסביבה, הגשת הספלים, הוצאת מים לפני הכנת האספרסו. כן כל פעולה קטנה כזו לוקחת 2 שניות אולי יותר אבל הכל מצטבר ולבסוף במקרה הטוב ביותר נגיע ל-40 שניות לספל אספרסו. אם משתמשים בידית (פורטהפילטר) למנה כפולה ניתן להכין 2 ספלי אספרסו בו זמנית. ואם יש מכונה עם 2 ראשים ניתן להכין בו זמנית 4 ספלי אספרסו בתוך 40 שניות, כלומר 90 ספלי אספרסו ב-15 דקות. ורגע, מה קורה אם אחד רוצה אספרסו כפול או אספרסו ארוך. ובכלל לא דיברנו על הכנת משקאות חלב, במקרה הזה לוקח זמן להקציף את החלב. לנקות את צינורית הקיטור, ולצקת את החלב המוקצף. (בריסטה שרוצה לקבל צורה יפה (Latte Art) משקיע יותר וזה לוקח יותר זמן.)

מתוך הנחה שהבריסטה מיומן, במכונה 2 ראשים הוא, סביר שהוא יוכל להכין כ-20-30 כוסות משקה ב-15 דקות. במכונה של 3 ראשים הקצב יכול לגדול לכ- 30-40 כוסות משקה ל-15 דקות. 

בבית קפה הפועל באופן רציף במהלך היום יש זמני ביניים נוספים כמו להוציא את קרטוני החלב, להוסיף קפה למטחנה, לשטוף את קנקני החלב, לטפל בבקשות מיוחדות כמו "הקפה קר מידי" או "זה לא מה שביקשתי". ואתם מכירים את התופעה הזו, במיוחד כשיש לחץ על הבריסטה? "סליחה גברת לא שמעתי אותך כל כך טוב, את רוצה קפוצ'ינו על חלב סויה, לא חם במיוחד עם סוכר חום לפני האספרסו....." בקיצור לוקח זמן. (תארו לכם בריסטה שמעשן😊)

שיא גינס עומד על 420 כוסות קפוצ'ינו בתוך שעה. את השיא עשתה ליזה טומס (Liza Thomas) באוסטרליה בשנת 2018. רק צריך לזכור שמדובר בתחרות, בה 3 אנשים עומדים ליד ודואגים לזמני הביניים כמו ניקיון, מילוי קנקני החלב, והזרמת הכוסות. והבריסטה מכינה רק קפוצ'ינו בגודל אחיד בלי להתעסק עם לקוחות. – אז אם יש מישהו פה בישראל שחושב שיצליח לשבור את השיא ולקבוע שיא גיניס חדש – קדימה נשמח לעזור.

להלן סרטון וידאו על שבירת השיא

לסיכום, אם אתם מתכננים בית קפה, או עגלת קפה קחו בחשבון את זמן ההכנה כפרמטר בתכנון שלכם. זמן ההכנה הממוצע שבדקתי בבתי קפה רבים בארץ עומד על 40-60 שניות לספל משקה. אם מדובר בבית קפה שמתוכנן להוציא הרבה כוסות קפה ביום, כדאי לצטייד במכונה עם יותר ראשים, מטחנות מהירות, והכי חשוב בריסטה מיומן. אנו כמובן נשמח לייעץ לכם.

ואפשר רק לקנא באיטלקים. מי שעצר פעם בתחנות השרות "אוטו גריל" באוטוסטרדות של איטליה, ראה בדרך כלל 2 מכונות אספרסו עם 4 ראשים כל אחת ואצלם רוב המשקה הוא אספרסו, אז כן קצב הזרמת האספרסו ללקוחות הוא מהיר מאד.

לקפה בקלייה טרייה - שטרנס קפה - לחצו כאן 

 

כמה זמן לוקח להכין כוס קפה

השאירו תגובה

כל התגובות עוברות אישור לפי פרסום