לאטה ארט, ציורים על הקפה - Latte Art
ציורים בקפה, או כפי שקוראים לכך בשפה המקצועית: לאטה ארט (Latte Art)

כשיושבים בבית קפה ומזמינים קפוצ'ינו, יש תחושה נעימה כשמקבלים אותו עם עיצוב יפה בצורת לב או בצורת עלה מלמעלה, שהכין עבורנו הבריסטה כשיצק את החלב לקפוצ'ינו.
הציורים על משקאות הקפה מבוססי חלב נקראים "אומנות החלב" (Latte Art), והיום יותר מהעבר הנושא מפותח מאד.

ישנן ארבע טכניקות בהן ניתן להשתמש כדי ליצור ציורים בקפה: מזיגה חופשית (Free Pour), ציור עם עט קישוט (Etching), מדפסת ודיסקים. ניתן לשלב את כל ארבע הטכניקות כדי ליצור צורות מורכבות יותר.

בכל הטכניקות יש להתחיל בהכנת אספרסו קצר או כפול, להקציף את החלב בצורה נכונה כך שהוא יהיה חלק וקרמי (microfoam) - ראו הקצפת חלב.

מזיגה חופשית - (Free Pour)
לאטה ארט

מחזיקים את ספל האספרסו ביד אחת בהטיה, ואת קנקן החלב המוקצף ביד שניה. יוצקים בעדינות את החלב המוקצף מגובה של כ- 10-15 ס"מ בעיגולים קלים כדי שהחלב יתערבב עם האספרסו ויעלה את גובה פני לאחר שכמות המשקה הגיעה בערך לחצי הספל, יש לקרב את קנקן החלב קרוב מאד לפני המשקה ממש כמעט יגע במשקה כ-0.2-0.5 ס"מ, ועל ידי תנועות של היד תוך שינוי זווית המזיגה, ניתן לייצר צורות של לב, תפוח, עלה, פרח, רוזטה אחת או יותר ועוד צורות מדהימות.
באיטליה נוהגים להוסיף קקאו לפני הוספת החלב כדי להדגיש את הצורות וכמובן שגם טעם הקפה מעט שונה.
לקבלת תוצאות טובות מומלץ להשתמש בקנקן נירוסטה עם זרבובית צרה וארוכה כמו למשל של קפהלאט או מוטה.

ציור עם עט קישוט - (Etching)
כדי ליצור צורות מורכבות יותר, אפשר להשתמש בטכניקת הקיסם. בטכניקה זו ניתן להשתמש בקיסם שיניים או בעט קישוט מיוחד שבו משתמשים הבריסטות של כדי לצייר תמונה מורכבת או אפילו לכתוב טקסט על המשטח הלבן של הקפוצ'ינוLatte Art pencil.
מיצרים צורה במזיגה חופשית פשוטה או מורכבת. ואז מתחילים לשפר אותה בעזרת עט הקישוט. טובלים את העט לעומק המשקה כך שהוא יחדור את קצף החלב ויגיע לאזור בו יש משקה חום ולאחר מכן להשתמש בעט הקישוט ולצייר על החלב המוקצף הלבן עם הצבע החום, כאילו הוא ה"דיו" בעט נובע.

ציור בעזרת דיסקים
בטכניקה זו משתמשים בדיסקים חתוכים עם חריצים בהם בצורות שונות. במקרה הזה מומלץ למלא את הספל כמעט עד השפה בחלב מוקצף, כך שתתקבל שכבה לבנה מעל. מניחים את הדיסק מעל ההספל ומפזרים אבקת קקאו, קינמון או פתיתי שוקולד. יש מפזרי קקאו המיועדים בדיוק לכך (למוצר).

ציור בעזרת מדפסת יעודית
בשנים האחרונות יצאו לשוק מספר דגמים של מדפסות, המדפיסות תמונה ע"י הזרקת הקפה החום על החלב, ממש כמו שמדפיסים על נייר. (ראו באביזרים)
אתם שולחים בעזרת הסמארטפון תמונה שתרצו לקבל, והמדפסת מכינה לכם ספל קפוצ'ינו שעליו מתנוססת התמונה ששלחתם.

בשטרנ'ס קפה אנו עורכים סדנאות לאטה ארט עם מדריך מקצועי המלמד בצורה מעשית כיצד עושים זאת.
לרשימת הסדנאות:

להלן מספר סרטי וידאו המדגימים את השיטות השונות:
מזיגה חופשית   ציור עם עט קישוט
   
ציור בעזרת דיסקים הדפסת תמונות על הקפה בעזרת מדפסת יעודית
לאטה ארטציורים על הקפה

השאירו תגובה

כל התגובות עוברות אישור לפי פרסום